Tsutomu Yukawa [湯川 勉] (1911-1942)

yukawaPatril medzi špičku uchideshi Kobukanu a Morihei Ueshiba sa na neho často spoliehal ako na svojho zástupcu. Morihei ho posielal učiť aj do Asahi News dojo a eventuálne sa stal dojo cho v Osake. Podľa jeho služobne mladšieho uchideshi Rinjiro Shiratu, Ueshiba učil priamo a s vysvetleniami iba Yukawu, ktorého sa potom ostatní, ak niečomu nerozumeli, pýtali podrobnosti. Kto vie aký dopad by mal na vývoj aikida po vojne, ak by tragicky nezomrel v roku 1942.

Narodil sa v roku 1911. Jeho aikido kariéra sa začína o dvadsať rokov neskôr, v roku 1931. Po tom ako skončil strednú školu vo Wakayame, prišiel do Tokia študovať judo v Kodokane. Keď ale zažil Moriheia Ueshibu, jeho srdce patrilo aikidu. Stal jeho uchideshi a postupne sa vypracoval medzi špičku.

Gozo Shioda vo svojej knihe Aikido Shugyo spomína, ako Tsutomu Yukawa obľuboval testovanie svojich schopností v drsných (v tej dobe) uliciach Shinjuku. Iní spomínajú zase na príhodu, keď Yukawa jednou rukou porazil svojho bývalého učitela judo zo strednej školy, Tesshin Hoshi [星哲臣], na ktorého to tak zapôsobilo, že začal intenzívne študovať aiki budo. Hoshi je zvláštna osoba, Morihei Ueshiba ho dokonca spomína v príhode, ktorá bola publikovaná v Aiki Shinzui, keď popri tom ako ho učil, Hoshi na neho zrazu zaútočil so seioinage. Ueshiba nestratil duchaprítomnosť a zastavil ho technikou škrtenia. John Stevens vo svojej knihe „The Way of Judo: A Portrait of Jigoro Kano and His Students“ píše, že Hoshi nakoniec skončil po druhej svetovej vojne popravený ako vojnový zločinec, za mučenie vojnových zajatcov technikami bojových umení.

Človek menom Hoshi, ktorý bol Yukavovým učiteľom juda z čias strednej školy a bol neskôr obesený za vojnové zločiny, dal výpoveď ako učiteľ a prišiel do Tokia študovať Aikido. Mal šiesty dan v jude. Yukawa bol tiež dobrý v jude. Každopádne Hoshi vrátil svoj šiesty dan Kodokanu. Ako dobrovolník išiel na jeden rok na front, ale z nejakého dôvodu bol obvinený z vojnových zločinov.

Existuje o ňom známy príbeh. Odohral sa v deň jeho popravy. Bol veľmi dobrý v „go“ a keď bol zavolaný na popravu, zrovna hral túto hru. Povedal „Hrám teraz go. Počkajte chvíľu, pôjdem akonáhle dokončím svoju hru.“ Dokončil svoju hru a išiel na popravu. Bol neobyčajný človek.

Existuje ešte aj iná príhoda. Jedno nedeľné ráno sme sa rozprávali v Kobukane, boli sme piati, alebo šiesti. Pán Hoshi mi povedal, „Bez ohľadu na to aký dobrý ste v kende, Wakasensei, môžem Vás poraziť, pretože ovládam techniky s ostrým mečom. Dohodli sme sa že budeme mať súboj a vyskúšame ho. Povedal som človeku menom Ueki, ktorý prišiel cvičiť kendo, aby mi priniesol môj meč z izby. Položil som si ho vedľa seba, vytasil a zaujal postoj. On sa voči mne postavil s holými rukami. Predpokladám že sa chcel vyhnúť môjmu seku a získať kontrolu nad mojim mečom. Každopádne ja som nezaútočil sekom. Otočil som meč čepeľou hore a postupoval som priamo k nemu, hovoriac „Tak poď!“ On postupne ustupoval až som ho zahnal k oknu, kde povedal „Prehral som. Sensei, pomôžte mi!“ Mal som svoj meč veľmi blízko jeho teľa (Smiech)
Kiyoshi Nakakura

V roku 1934 sa Yukawa priženil do rodiny Ueshibovcov (vzal si neter O-senseia). Po svatbe sa usadil v Osake, kde učil aiki budo na policajnej stanici v Sonezaki, neskôr si otvoril vlastné dojo. V roku 1935 sa Yukawa taktiež objavil vo filme Aiki Budo, z Asahi News dojo:

Po desiatich rokoch intenzívneho tréningu aikida bol mimoriadne technicky vyspelý a aj fyzicky silný. Ľahko dokázal zraziť dokopy dva baly ryžovej slamy a obľuboval rôzne výzvy.

V roku 1941 vystupoval ako uke Morihei Ueshibu pred Japonskou cisárskou rodinou, v ich Saineikan Dojo. V roku 1942 ho zase sprevádzal na jeho poslednej návšteve Mandžuska, kde v prítomnosti cisára PuYi, vystupovali pri príležitosti desiateho výročia odčlenenia Mandžuska od Číny.

Krátko po príchode späť do vlasti, Yukawa Tsutomu tragicky zomrel v roku 1942 na bodné poranenia. Išlo o verbálnu potyčku s vojakom v bare v Osake, ktorý ho pri jeho odchode, na schodisku bodol bajonetom.

Tsutomu Yukawa bol zabitý bodnutím, teste pred svojou cestou do Mandžuska, jedným vojakom v Osake. V bare sa s týmto vojakom pohádal, ale nakoniec sa to nejako vyriešilo a boli na odchode. Keď prišli ku schodom, dôstojník, ktorý bol nadriadený tomuto vojakovi sa potkol a spadol zo schodov. Tento vojak si myslel že ho napadol Yukawa a bodol ho svojím bajonetom. Yukawa bol podobne starý ako ja, takže vtedy mohol mať 32 alebo 33. Bol obľúbencom Ueshibu senseia. Býval s rodinou Ueshibových hneď po tom ako skončil strednú školu. Nebol z Tanabe, ale bol z rovnakej prefektúry ako Ueshiba sensei – Wakayama.
Kiyoshi Nakakura

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *