Toshimi Matsuda [松田敏美] (1895-?)

Toshimi Matsuda sa narodil v roku 1895. V Auguste 1929 dostal kyoju dairi od Sokaku Takeda a tým pádom bol aj oprávnený učiť Daito Ryu. Vychoval niekoľko známych osobností bojových umení ako Takeshi Maeda [前田武] (Daito Ryu Aikijujutsu Renshinkan), Ryuho Okuyama [奥山龍峰] (Hakko Ryu), Masao Hayashima [早島正雄] (Doin-jutsu), Takarada Motonobu [宝田元信] (Motonobukan) alebo Jang In Mok (spojitosť s Hapkido).

Matsuda bol vojenským dôstojníkom a Daito Ryu začal študovať v Júni 1928. Musel byť mimoriadne schopný žiak, pretože v Auguste 1929 dostal kyoju dairi a otvoril si svoje dojo Shobukan [松武館] v Asahikawa.

Počas svojej kariéry vychoval mnoho schopných žiakov, z ktorých Takeshi Maeda [前田武] sa stal jeho nasledovníkom a niektorí iní si založili svoje vlastné štýly. Učil aj vicero Kórejcov, ktorí neskôr prispeli k rozvoju Hapkida.

Niekedy v roku 1940 alebo 1941 prišiel Kotaro Yoshida za Yukiyoshi Sagawom s požiadavkou aby Sagawa dal príučku mužovi menom Ryuho Okuyama, ktorý robí Daito Ryu, ale hovorí tomu Hakko Ryu, akoby to bolo niečo, čo sám vymyslel…
Neskôr za Sagawom prišiel Toshimi Matsuda s prosbou aby Okuyamu nechal na pokoji, keďže Ryuho Okuyama sa Daito Ryu naučil od neho a je jeho študent.
Tatsuo Kimura

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *