Tokimune Takeda [武田時宗] (1916-1993)

tokimuneTokimune Takeda bol syn Sokaku Takeda, ktorý po ňom prebral nasledovníctvo vo funkcii hlavy tradície Daito-ryu Aiki-jujutsu.

Tokimune sa narodil v roku 1916 v Shimo Yubetsu, Hokkaido. Ako dieťa dostával od svojho otca Sokaku Takeda prísnu výchovu a od roku 1925 aj tréning v Kenjutsu a Daito-ryu Aiki-jujutsu. Neskôr sprevádzal svojho otca pri mnohých príležitostiach ako asistent inštruktora Daito-ryu.

V roku 1939 začal zastávať funkciu ako somucho pod Sokaku Takedom. Tokimune taktiež sprevádzal svojho otca do Osaky v ten istý rok, aby udelili menkyo kaiden dvom žiakom – Hisa Takuma a Tonedate Masao.

Po svojom návrate z vojny v roku 1946 zložil policajné skúšky a stal sa členom policajných zložiek ostrova Hokkaido. U polície dostal niekoľko vyznamenaní za jeho vynikajúcu prácu pri zatýkaní zločincov. V Decembri 1951 sa stal riaditeľom spoločnosti Yamada Suisan.

V roku 1954 založil Daitokan Dojo a usporiadal Daito-ryu techniky s prvkami Ono-ha Itto-ryu do svojho systému Daito-ryu Aikibudo. V roku 1976 odišiel do dôchodku a odvtedy učil Daito-ryu na rôznych miestach po celom Japonsku. 3. Novembra 1987 dostal ocenenie za svoje zásluhy v oblasti vzdelávania a kultúry.

 
tokimune

Pamätám si jednu udalosť v Urawa, v Saitama prefektúre, keď tam Sokaku Takeda učil. Jedného dňa Shuzo Shibuya požiadal Sokaku aby s ním išiel do reštaurácie. Môj otec chcel, aby som išiel namiesto neho, pretože bol prechladnutý a chcel byť v posteli. Tak som išiel ja, bez toho aby som vedel čo ma čaká. V reštaurácii som stretol policajného inštruktora, ktorý sa ma spýtal kedy Sokaku Takeda Sensei dostal svoj hanshi certifikát. Keď som povedal že žiadny nemá, ten muž sa ma spýtal kedy mu bol udelený titul kyoshi. Povedal som mu že žiadny nemá. Potom sa ma spýtal na titul renshi. Opäť som odpovedal negatívne. Keď sa spýtal či má nejaký dan a ja som mu odpovedal že nie, rozzúrilo ho to. „Kde si myslíš že si? Máme tu majstrovského inštruktora Takano Hanshi!“

Bojové umenia v Urawe prekvitali a napriek tomu tam učil muž bez titulu hanshi alebo kyoshi. Ešte horšie, Sokaku Takeda nemal dokonca ani kyu!

Pán Shibuya vyzeral naozaj hrozivo. Keď sa nad tým človek zamyslí, bolo prirodzené že sa nahneval. Sokaku učil meč na mieste kde pôsobil Takano Sensei a bol tam inštruktorom polície. Potom sa ma pán Shibuya spýtal čo cvičíme v Daito-ryu a začal ma škrtiť. Okamžite som ho pridusil jednou rukou. To hneď situáciu zmenilo. Na kolenách sa mi ospravedlnil. Zmenil svoj postoj a povedal že na druhý deň sa porozpráva so šéfom polície.

Sokaku učil políciu v Urawa keď mal takmer 80 rokov. Tí budo experti boli tiež zaskočení. Sokaku vybral jedného z policajtov a ľavou rukou imobilizoval jeho pravú. Ten policajt sa nevedel pohnúť. Sokaku ho na silu uklonil smerom k ostatným a povedal: „Tak a teraz sa pekne pokloníš tímto pánom!“ Sokaku bol schopný „pokloniť“ všetkých týchto judo a kendo expertov jednou rukou. Nakoniec im povedal: „Tak už chápete!“

Ukázalo sa že policajt ktorého vybral ako prvého bol ich inštruktor judo so 6tym danom. Sokaku vždy hovoril: „Keď ideš učiť, vyber toho najsilnejšieho. Keď tie techniky spravíš na ňom, všetci budú chcieť u teba študovať.“ Ako ale zistíš ktorý je ten najsilnejší? Sokaku sa iba rozhliadol a vybral tých správnych.
Tokimune Takeda

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *