Hisa Takuma [久琢磨] (1895-1980)

eimeirokutakuma hisaHisa Takuma bol jedným z dvoch ľudí, ktorí dostali Menkyo Kaiden v Daito-ryu Aiki-jujutsu priamo od Sokaku Takeda. Okrem toho bol Hisa držiteľom stupňov 8. dan v Aikido, 8. dan Sumo a 5. dan v Jude.
V roku 1975 zakladá Daito-ryu Aiki-jujutsu Takumakai, ktorý po ňom prevezme jeho študent Hakaru Mori.
Učil aj ľudí ako Kozui Tsuruyama [鶴山晃端], Kenkichi Ohgami [大神謙吉], Kiyohiro Kobayashi, Mamoru Utsunomiya, Takeshi Kawabe, Masamitsu Izawa alebo Yutaka Amatsu.

Hisa Takuma sa narodil 3. Novembra 1895 v dedine Sakihama, na ostrove Shikoku. V roku 1916 študuje na univerzite v Kobe, kde sa stáva členom Sumo oddielu a neskôr aj ich kapitánom. Neskôr Takuma vyhráva študentský Sumo turnaj oblasti Kansai.

Po tom ako skončí univerzitu, pracuje v spoločnosti ktorá skrachuje a ostáva bez práce. V roku 1927, vďaka sempaiovi z univerzity menom Mitsujiro Ishii, ktorý vtedy pracoval vo vedúcich pozíciách v Asahi News [朝日新聞] v Tokiu, Hisa dostáva možnosť tu pracovať. Mimochodom Ishii sa neskôr stal známym ako minister a vedúci člen Liberálne-demokratickej strany Japonska – Jiminto [自民党], pravicovej strany, ktorá vládla väčšinu rokov po vojne až do dnes.

V roku 1928, Asahi News omylom publikujú chybné informácie o cisárskej rodine a stanú sa útokom militantov extrémnej pravice. Ishii vydá príkaz, ktorým Hisa, ktorý má skúsenosti v Sumo aj Judo, zodpovedá za bezpečnosť prevádzky. Po zlepšení bezpečnosti v Tokiu, v roku 1932 je Hisa povýšený a prevelený do redakcie Asahi News v Osake.

Na jar v roku 1933, Asahi News v Osake žiada majstra menom Morihei Ueshiba aby v ich firme učil bojové umenia. Ten túto prestížnu ponuku akceptuje a chodí do Osaky učiť v sprievode svojich uchideshi ako Tsutomu Yukawa, Kaoru Funahashi, Shigemi Yonekawa, alebo Rinjiro Shirata. Okrem iných zamestnancov Asahi News, aj Takuma Hisa sa stáva žiakom Ueshibu a v jeho neprítomnosti vedie výuku.

V roku 1935 sa spolu s Moriheiom objavuje aj vo filme z Asahi News nazvanom Budo:

Nečakane v roku 1936 sa Sokaku Takeda, ako prízrak zo samurajských filmov, objavuje na recepcii Asahi News a preberá tam výuku. Odvtedy sa Takuma Hisa stáva žiakom Takedu.

21. Júna 1936, keď sme zrovna mali tréning so Senseiom Ueshibom, sa na recepcii objavil muž mávajúci železnou kopijou v pravej ruke a držiaci kvalitný meč v ruke ľavej. „Ja som Zakľadateľ Daito-ryu Aiki-jujutsu, Soke Sokaku Takeda. Počul som, že sa učíte od môjho žiaka Moriheia Ueshibu, ale on ešte stále nemá dosť skúseností. Ak sa chcete naučiť skutočné Aiki-jujutsu, staňte sa mojimi žiakmi!“

Predtým než ktokoľvek stihol niečo povedať, zobral ochranku do dojo. Neprezradil som že som tam vedúci a pridal som sa k ochranke. Bol som prekvapený realitou tajných techník Senseia Takedu. Išiel som hneď za Senseiom Ueshibom a povedal som mu že prišiel Soke Sokaku Takeda. Myslel som si že Ueshiba Sensei sa mu pôjde hneď ospravedlniť, ale navzdory mojim očakávaniam, začal byť extrémne znepokojený a odišiel!

Vznikla situácia, že ráno nás učil Ueshiba Sensei v Umeda dojo a poobede sme trénovali so Senseiom Takedom v miestnosti vedenia Asahi News. Neskôr ale Ueshiba Sensei odišiel bez rozlúčky do Tokia a už sa nevrátil a Sokaku Takeda Sensei sa u nás začal objavovať častejšie a aj so synom Tokimune.
Takuma Hisa

Požiadali sme Takeda Senseia, aby ukázal techniky na niekoľkých silných žiakoch Ueshiba Senseia. Ten vždy cestoval s 3-4mi svojimi uchideshi a ukazoval techniky iba na nich. Ale Takeda Sensei si zo sebou nepriniesol nikoho a predvádzal techniky na komkoľvek, bez ohľadu na ich silu. Veľa silných ľudí sa mu postavilo a on ich rozhodil ako keby boli malé deti, keď ich imobilizoval, nedokázali sa postaviť. Dovtedy sme boli vždy uchvátení krásou techník Ueshiba Senseia, ale sila a presvedčivosť techník Takeda Senseia nás prekvapila a veľmi na nás zapôsobila. Všetci sme okamžite požiadali aby sme sa mohli stať jeho žiakmi.
Takuma Hisa

kannagaraV roku 1939 mu bol Sokaku Takedom udelený Menkyo Kaiden, Takuma Hisa tým pádom mohol učiť všetky techniky Daito Ryu. Podľa informácií od Yukiyoshi Sagawu, Takeda Sensei za to dostal 5000 yenov, čo bola v tej dobe suma, za ktorú sa dali kúpiť 3 domy.

Podľa Hisovho žiaka menom Yutaka Amatsu, v tejto dobe Asahi News platilo za certifikáty, ako aj semináre pre svojich zamestnancov a Sokaku Takeda tu obľuboval učiť kvôli pravidelnému príjmu.

Takuma Hisa v roku 1940 publikuje tréningový manuál Kannagara no Budo, v ktorom okrem Daito-ryu techník, sú aj informácie o oboch jeho učiteľoch. Časť tohto manuálu je kópiou Ueshibovho Budo Renshu/Aikijujutsu Densho. V liste Yukiyoshi Sagawovi z roku 1954 spomína, že okrem Kannagara no Budo, taktiež publikoval sebaobranu pre ženy a ďalšiu publikáciu zameranú na techniky zatýkania pre políciu.

Každopádne tieto 2 kategórie techník sa objavujú aj v jeho súbore dokumentov ktorému sa hovorí Soden [総伝], ktorý je unikátnym svedectvom vtedajších techník Moriheia Ueshibu (zväzky 1-6) ako aj Sokaku Takeda (zväzky 7-9). Posledné 2 zväzky, ako som už spomínal, sa zameriavajú na sebaobranu pre ženy a techniky pre políciu. Soden vznikol vďaka myšlienke Takuma Hisu.

sodenPo tréningu zobral vždy Senseia Takedu do kúpeľov, zatiaľ kým ostatní žiaci ako Heizaburo Nakatsu, Yoshiteru Yoshimura alebo Kuniyoshi Kawazoe, pomocou vybavenia Asahi News zdokumentovali techniky, ktoré v ten deň robili. Soden pozostáva z vyše 1500 fotografií s popismi k jednotlivým technikám, ktoré tam sú znázornené. Pred svojou smrťou Takuma Hisa poslal kópiu Sodenu Stanleymu Praninovi po ktorom ho zase zdedil Josh Gold.

V roku 1956 Takuma Hisa dostáva od Moriheia Ueshibu 8. dan v Aikide.

10. Októbra 1959 zakladá Kansai Aikido Klub, kde vyučuje techniky, ktoré sa naučil od Moriheia Ueshibu a Sokaku Takeda. V roku 1961 dostáva mŕtvicu počas vyučovania. Silou vôle sa čiastočne zotaví a pokračuje so svojimi Aikido aktivitami. Nakoniec ale po presviečaní príbuzných, ktorí mali o jeho zravotný stav obavy, v roku 1968 Kansai Aikido Klub zatvára a presťahuje sa do Tokia.

V Auguste roku 1975 Takuma Hisa, na základe želaní svojich študentov, autorizuje vznik organizácie Daito-ryu Aiki-jujutsu Takumakai, ktorú potom vedie jeho žiak Hakaru Mori. Takuma Hisa zomiera 31. Októbra 1980 vo veku 84 rokov.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *