Shigemi Yonekawa [米川成美] (1910-2005)

Kobukan uchideshi od roku 1932, objavil sa aj vo filme z Asahi News dojo z roku 1935. Taktiež vystupoval ako uke na fotografiách z Noma dojo v roku 1936 a slúžil aj ako „model“ pre ilustrácie v technickom manuáli Budo Renshu.

yonekawa

Shigemi Yonekawa sa narodil v roku 1910 v prefektúre Ibaraki. Ako veriaci Omoto kyo, sa v Auguste roku 1932 zúčastnil seminára v Iwame organizovaného Budo Senyokai. Yonekawa sa krátko na to, s pomocou otca Zenzaburo Akazawu, stal uchideshi v Tokiu.

Ako asistent Moriheia Ueshibu je neskôr poslaný učiť na rôzne miesta v Tokiu a Osake, vrátane známeho Asahi News dojo.

V toku 1933, spolu s Kenji Tomiki, ako uke pózujú pre ilustrácie Takako Kunigoshi, ktoré boli interne publikované v rámci Budo Renshu/Aiki Jujutsu Densho. V 1935tom sa zase objavuje vo filme z Asahi News dojo:

V roku 1936 ho môžme vidieť ako uke Moriheia Ueshibu na sérii fotografií z Noma dojo. Noma Hisashi bol známy kendoka a priateľ Nakakura Kiyoshi (vtedy sa ešte ako zať Moriheia volal Morihiro Ueshiba, o rok na to sa rozviedol). V tomto období so svojou Leica kamerou nafotil sériu vyše 1000 fotografií ktoré sú fascinujúcim a zároveň najrozsiahlejším svedectvom vtedajších techník Moriheia Ueshibu.

V Decemberi 1936 odišiel do Mandžuska ako asistent inštruktora Aiki budo – Kenji Tomiki, na univerzite a tiež poilcajnej akadémii. V 1944tom bol nasadený v rámci japonskej armády do bojov na Okinawe a späť do Japonska sa mohol vrátiť až v roku 1946.

V roku 1962 mu bol udelený Ueshibom 8my dan. Yonekawa sa ale už v povojnových rokoch venoval prevažne poľnohospodárstvu a žil v meste Tsuchiura, nedaľeko Iwamy.

Myslím si, že fotografie v Noma dojo boli robené kvôli tomu, že Hisashi Noma, jediný syn Seiji Nomu, navrhol Ueshiba senseiovi fotenie za účelom zachovania jeho techník pre budúcnosť. Ueshiba sensei by sám od seba niečo takéto nenavrhol. Tieto fotografie neboli fotené každý deň, ale v sériách intenzívnych sústredení. Ani dnes si nie som istý prečo sa vtedy fotilo. Tento archív z Noma dojo bol fotený v roku 1936 a zahrňoval široké spektrum techník, počínajúc suwariwazou až po pokročilé techniky, vrátane variácií.

Myslím že odvtedy sa techniky podstatne zmenili (tento rozhovor bol publikovaný v roku 1979). Ueshiba sensei bol v dobe fotografovania dobre naladený. V takejto nálade bol ochotný nám ukázať množstvo variácií. Bol neskutočne talentovaný. Dokázal robiť techniky úplne spontánne. Na týchto fotografiách sa tvári skutočne veľkolepo. Nebolo to fotené súvislo, ale každý záber zvlášť. Plánovali sme urobiť kompletnú sériu od suwariwaza cez hanmi-handachi, tachiwaza, ushirowaza až po niekoľko útočníkov naraz, ale z nejakého dôvodu sme to museli prerušiť, predtým ako sme stihli všetko dokončiť.
Shigemi Yonekawa

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *