Noriaki Inoue [井上鑑昭] (1902-1994)

Synovec Moriheia Ueshibu a zároveň jeho dôležitý asistent a sponzor. Omoto kyo veriaci a študent Onisabura Deguchiho. Neskôr sa od Moriheia dištancoval a založil svoje bojové umenie pod názvom Shinei Taido.

inoue Noriaki Inoue bol narodený v roku 1902 ako Kitamatsumaru Inoue v prefektúre Wakayama. Neskôr bol tiež známy pod inými menami ako napríklad Yoichiro Inoue.

Jeho otec, Zenzo Inoue, bol bohatý obchodník, ktorý sa oženil s Moriheiovou staršou sestrou Tame. Noriaki Inoue bol v určitom období aj vychovávaný v rodine Ueshibových a ako 10-ročny aj odišiel s Moriheiom do Shirataki na ostrove Hokkaido. Tam sa jeho strýko zoznámil so Sokaku Takedom a Inoue sa tieto techniky prostredníctvom svojho strýka Moriheia študoval.

Sokaku Takeda mi povedal: „Chlapec, chceš so mnou cvičiť?“ ale ja som mu povedal: „Nechcem aby ma učil starý chlap ako ty“. Spýtal sa ma či naozaj vyzerá tak staro, na čo som mu odpovedal „Si starý chlap bez zubov! (smiech)“
Noriaki Inoue

Keď mal Noriaki 15 rokov, prišiel do styku so sektou Omoto Kyo a ako 19 ročný odchádza do centra v Kameoke študovať u vodcu Onisabura Deguchiho.

Noriaki sa stáva sa kľúčovým človekom v kariére Moriheia ako učiteľa bojových umení. Rodina Inoue podporovala Moriheia v jeho aktivitách v Tokiu a eventuálne v roku 1931, keď bol Kobukan dokončený, Noriaki tu bol aktívny ako asistent inštruktor.

Kosaburo Gejo Sensei bol námorný dôstojník v rovnakej skupine ako Isamu Takeshita Sensei. Bol expertom v Yagyu Shinkage-ryu. Ja som bol prvý kto mal mať s ním súboj. Vyzeral som beznádejne a preto prehral. Keby som vyzeral nebezpečne, bojoval by všetkými silami, ale asi si myslel, že s takým malým mladíkom je to zbytočné. Keď zaútočil, zablokoval som mu jeho meč a nevedel sa pohnúť.

Keďže ide o yin a yang, je to vzťah medzi nebom a zemou. Toto je pohyb afinity vesmíru. Pán Gejo bol porazený jedným pohybom a stratil rovnováhu. Potom si uvedomil, že držím jeho meč a bol prekvapený. (Smiech) Keď som sa ho opýtal, čo sa mu stalo, povedal, že nevie a požiadal, aby to mohol skúsiť znova. Vtedy som sa prvýkrát rozhneval. Povedal som: „Čo tým myslíte, skúsiť znova! Aká drzosť! Ak ma žiadate aby som Vám ukázal techniku môjho meča, mohol by som tak urobiť. Ale ako môžete chcieť aby som to urobil znova, len preto, že nerozumiete!“ Keď som to povedal, všetci vyššie postavení členovia sa smiali a tlieskali.
Vyhral som všetky súboje. Po tom, čo sa Ueshiba Sensei vrátil z Mandžuska (1924) bol veľmi chorý a väčšinou som učil ja.
Noriaki Inoue

V roku 1932 odchádza do Omoto kyo centra v Kameoka, kde sa stáva hlavným inštruktorom Aiki budo v rámci Budo Senyokai, až do represie Omoto kyo v roku 1935. Zároveň učil aj v Osake a celkovo svojimi aktivitami výrazne prispel k rozmachu bojového umenia svojho strýka.

V roku 1935 sa udial „Druhý Omoto Incident“, represia tejto sekty štátom a jej vedúce osobnosti končia vo väzení. Moriheiovi sa eventuálne podarilo vyviaznuť bez postihu a aj keď naďalej súkromne praktikuje Omoto kyo, do určitej miery sa navonok od tejto sekty dištancuje. Po tejto udalosti sa vzťah medzi týmito dvomi príbuznými „ochladil“ a stretávajú sa už iba zriedka.

Po vojne pokračuje v učení Aiki budo, nezávisle od svojho strýka Moriheia a v roku 1956 nazýva svoje bojové umenie Shinwa Taido. V tejto dobe sa odohráva aj verejná ukážka v Yomiuri hale v Tokiu. O niekoľko rokov neskôr, Shinwa Taido premenovava na Shinei Taido.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *