Kotaro Yoshida [吉田幸太郎] (1883-1966)

yoshida kotaroKotaro Yoshida sa narodil v roku 1883. Svoj život zasvätil štúdiu bojových umení a literatúre. Patril medzi najlepších žiakov Sokaku Takeda. Učil viacero známych osobností bojových umení, ako napríklad zakladateľa Kyokushin Karate – Masutatsu Oyama, Americko-kórejského karate experta Kim Richard, či súčasného najvyššieho predstaviteľa hlavnej línie Daito Ryu – Kondo Katsuyuki. Medzi jeho žiakov patril taktiež Jibiki Hidemine – expert na Japonské a Čínske vnútorné bojové umenia, alebo Shuji Okazaki, ktorý sa neskôr presťahoval do USA, kde učil aikijujutsu.

Kotaro Yoshida sa narodil v Októbri 1883 v prefektúre Fukushima. Študoval na univerzite Waseda a taktiež iných inštitúciách. Je autorom niekoľkých kníh a údajne rozprával aj po Anglicky. Na verejnosť sa o ňom dostalo veľmi málo informácií, jednak žil asketickým spôsobom života a taktiež kvôli svojim aktivitám v Japonských ultra-pravicových organizáciách.

Študoval niekoľko bojových umení, vrátane Daito Ryu od Sokaku Takeda, od ktorého dostal štatút asistentujúceho inštruktora – kyoju dairi v roku 1915. V tomto období taktiež predstavil Moriheia Ueshibu (zakladateľa aikida) Sokaku Takedovi. Morihei sa stal jedným z najaktívnejších žiakov Takedu, o 20 rokov neskôr sa ale ich cesty navždy rozišli. Táto udalosť mala pravdepodobne neblahé následky pre Yoshidu, keďže bol tým, ktorý Moriheia Takedovi doporučil.

23ho Januára 1956 bola snehová búrka. V ten deň skoro ráno prišiel z Hokkaida Tokimune Takeda ku mne do Kodaira v Tokiu. Požadoval aby som s ním okamžite išiel za Morihei Ueshibom. Tokimune sa snažil o zjednotenie rôznych organizácií bývalých žiakov Sokaku Takeda. Pri tejto príležitosti sme aj prvý krát stretli Ueshibovho syna Kisshomaru.
Tokimune u mňa prenocoval a nasledujúci deň sme sa dvaja vydali navštíviť Kotaro Yoshidu. Pri tejto príležitosti nám Yoshida povedal nasledujúcu príhodu. Povedal že niekedy v rokoch 1930-1932 keď Sokaku Takeda prišiel navštíviť Moriheia Ueshibu, jeho manželka mu povedala že nie je doma. Ukázalo sa ale že v skutočnosti doma bol a rozčúlený Takeda ho vylúčil z radov svojich žiakov. Kotaro Yoshida, ktorý Moriheia Takedovi doporučil, sa obával následkov a snažil sa spor urovnať. Ueshiba ho ale niekoľko krát odmietol, až sa mu napokon s ním podarilo stretnúť a presvedčiť ho aby sa Takedovi ospravedlnil, po čom ho Takeda znovu prijal.
Yukiyoshi Sagawa

Kotaro Yoshida mal syna menom Kenji Yoshida, ktorý emigroval do USA a tam predal ich rodinné bojové umenie Yanagi Ryu svojmu nasledovníkovi menom Don Angier.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *