Kodo Horikawa [堀川幸道] (1894–1980)

kodo horikawaKodo Horikawa patril medzi špičku spomedzi žiakov Sokaku Takeda. Jeho otec Taiso stretol Sokaku Takeda vo vlaku a pozval ho na návštevu. Vďaka tomu Sokaku prišiel do tejto časti Hokkaida a učil ľudí ako Kodo a Taiso Horikawa, Yukiyoshi a Nenokichi Sagawa, alebo Kotaro Yoshida. Kodo Horikawa zakladá v roku 1950 svoju organizáciu Kodokai a študujú u neho osobnosti ako Seigo Okamoto, ktorý založil Roppokai, Muko Nishikido, zakladateľ Hikarido, alebo Hiroo Iida, zakladateľ Daito-ryu Muden Juku.

Otec Kodo Horikawu – Taiso bol majiteľom ubytovne na ostrove Hokkaido. Jedného dňa stretol vo vlaku neobyčajného majstra bojových umení menom Sokaku Takeda. Ukázal mu množstvo techník, aby mu predstavil jeho bojové umenie zvané Daito-ryu Aiki. Taiso Horikawa mu dal svoju adresu a povedal mu nech ho niekedy prijde navštíviť, aj keď nepredpokladal že sa tak naozaj stane.

Sokaku Takeda sa ale jedného dňa u nich naozaj objavil. Taiso Horikawa dal dokopy skupinu ľudí z okolia, aby ich mohol učiť. Sokaku Takeda im povedal nech mu zviažu ruky za chrbtom a nech na neho útočia akokoľvek chcú, potom ich všetkých zdecimoval. Boli presvedčení že Takeda je mimoriadny majster a ostal učiť v tomto okolí na dlhšiu dobu.

Taiso Horikawa dostal Kyoju Dairi v roku 1913 a jeho syn Kodo sa u neho učil jujutsu. Neskôr študoval priamo u Sokaku Takeda. Kodo začína oficiálne študovať Daito-ryu 12-teho Mája 1914, vo veku 21 rokov. Vroku 1917 Kodo Horikawa začína pracovať ako učiteľ. Školstvu venoval väčšinu svojho života, bol činný na niekoľkých základných školách na severe ostrova Hokkaido.

Kodo Horikawa bol vysoký iba 150 cm. Sokaku Takeda mu povedal, že sa musí sústrediť na Aiki, kvôli svojej nízkej postave a učil ho predovšetkým Aiki princípy.

kodo„Keď raz dosiahneš úroveň ako máš teraz ty, budeš schopný robiť svoje vlastné techniky založené na tom, čo som ťa naučil. Nenaučil som sa všetky techniky ktoré robím od Sokaku Takeda Senseia.“ Keď raz človek dosiahne určitú úroveň a pochopí kľúčové body, je schopný robiť svoje vlastné techniky. Potom sa tieto vlastné techniky postupne rozvetvujú.
Kodo Horikawa v rozhovore so Seigom Okamotom

V roku 1930 dostáva Kyoju Dairi a v priebehu ďalších rokov niekoľko certifikátov. Ako 37 ročný, dostáva povolenie stať sa shihanom. Menkyo Kaiden dostáva po smrti Sokaku Takeda, od jeho syna Tokimune Takedu, ale na základe Sokakových inštrukcií.

V roku 1950 zakladá svoju organizáciu Daito-ryu Kodokai v Kitami, Hokkaido. Ku sklonku života, v roku 1974 dostáva ocenenie Eisei Meijin, za svoje dlhoročné snahy v oblasti budo. Zomiera v roku 1980.

…Bolo veľmi únavné, ako keby vnútro vašeho tela bolo stlačené…Jeho techniky fungovali aj keď sa vás iba dotýkal. Keď vás hodil, tak iba pokojne stál. Nedalo sa uniknúť jeho Aiki, človek bol imobilizovaný celý čas, čo sa ho dotýkal… Aplikoval techniky veľmi jemne. Ani nevyzerali ako techniky. Dali by sa opísať ako pravé kukinage. Inými slovami, nebolo vidieť žiadne použitie sily pri aplikácii techník. Človek sa nedokázal pohnúť a zároveň nevedel prečo. Ťažko sa tomu dá uveriť.
Hiroo Iida

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *