Kakuyoshi Yamamoto [山本角義] (1914-1982)

yamamoto kakuyoshiKakuyoshi Yamamoto bol jedným z posledných žiakov Sokaku Takeda a staral sa o neho až do smrti. Učil ľudí ako Sato Kinbei [佐藤金兵衛] alebo Zenyu Nagao [長尾全祐].

Kakuyoshi Yamamoto sa narodil 3. 3. 1914. Pracoval ako kuchár v podniku kde Sokaku Takeda chodil jesť. Po pár návštevách mu Sokaku Takeda navrhol aby prišiel skúsiť jeho bojové umenie a Yamamoto u neho trénoval od roku 1937 až do jeho smrti.

V roku 1941 sa Yamamoto stal Takedovým uchi-deshi a staral sa o neho, keďže Takeda, vzhladom na jeho zdravotný stav, sa už nedokázal postarať sám o seba. Keď ho Yamamoto nosil na svojom chrbte, Takeda sa mu za túto situáciu často ospravedlňoval.

Yamamoto si všimol, že Takedove brucho je pokryté množstvom jaziev, od dýky, ktorú nosil zastrčenú v kimone. Dýku nemal v puzdre, pretože by mohol stratiť drahocenný čas pri jej tasení, ale nosil ju iba omotanú látkou. Pri učení sa tento často dostala von z látky a spôsobovala mu jazvy na bruchu. Takeda zažil od detstva mnoho útokov a dýku nosil u seba neustále až do smrti.

Yamamoto dostal licenciu učiť – kyoju dairi v roku 1941, ako posledný z jeho priamych žiakov. Bol prítomný aj pri Takedovom poslednom výdychu v 25. Apríla 1943, v ryokane v Aomori. Po Takedovej smrti si zmenil svoje meno Tomekichi na Kakuyoshi, použitím dvoch znakov z rodového mena svojho učiteľa – Takeda Sokaku Minamoto no Masayoshi [武田惣角源正義].

Yamamoto Kakuyoshi dostal od Sokaku Takeda jeho dlhý meč, ako aj pečiatku Daito Ryu a hodvábny povraz pre haori, ktorý v minulosti dostala rodina Takeda od vodcu Aizu – Katamori Matsudaira.
Yamamoto zomiera 30. Januára 1982.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *