Isamu Takeshita [竹下勇] (1869-1949)

takeshitaŠtudent a patrón Morihei Ueshibu a Sokaku Takeda. Patrí medzi všeobecne známe historické osobnosti Japonska. Je po ňom pomenovaná známa ulica, ktorú každoročne navštívia masy turistov – Takeshita dori v Harajuku, Tokio.

Taktiež zoznámil Moriheia s vtedajšou vojenskou elitou Japonska a zariadil aj jeho vystupovanie pred cisárskou rodinou. Zachovalo sa po ňom množstvo záznamov v denníkoch, ktoré podrobne zachytávaju mnoho rokov jeho života. V týchto denníkoch sú zaznamenané aj rôzne zaujímavé informácie o Moriheiovi, či iných známych osobností bojových umení. Bol pravdepodobne prvým, kto predstavil Daito ryu v zahraničí.

Isamu Takeshita sa narodil v Kagoshime, v roku 1869. Ako 23 ročný prišiel do vojenskej námornej akadémie a neskôr to dotiahol do pozície admirála. Plynule hovoril anglicky a francúzsky.

V roku 1905 zohral aktívnu úlohu pri vyjednávaniach, ktoré ukončili Rusko-Japonskú vojnu. Bol aj vojenským attache vo Washingtone D.C. a v Európe. Ako osobný priateľ Theodora Roosevelta ho zoznámil s majstrom koryu jujutsu a judo Yoshiaki Yamashita, ktorý sa stal inštruktorom tohto Amerického prezidenta.

V Ueshiba Juku v Ayabe študoval muž menom Wasaburo Asano, ktorý mal dôležitú funkciu v Omoto Kyo a bol bratom admirála Seikyo Asano. Bol taktiež veliteľom cisárskeho námorníctva a poznal sa s admirálom Takeshitom. V roku 1925, po tom ako videl admirál Takeshita v Omoto kyo centre v Ayabe ukážku Moriheia Ueshibu, stal sa jeho zanieteným študentom a podporovateľom.

takeshita roosevelt

dennikNa jeseň roku 1925 Takeshita pozval Moriheia do Tokia, kde bol hosťom bývalého admirála a presedu vlády Gombei Yamamoto. V jeho rezidencii predvádzal svoje bojové umenie pred viacerými dôležitými osobnosťami. Dočasné dojo bolo k dispozícii u muža menom Ichizaemon Morimura. Taktiež 21-dňový kurz pre členov cisárskej stráže, ktorí majú minimálne 5ty dan v judo alebo kendo, sa uskutočnil v paláci Aoyama.

Admirál Takeshita si veľkú časť svojho života zaznamenával v denníkoch, podľa čoho vieme, že Daito-ryu začal študovať 2.12.1925. Dozvedáme sa tam aj rôzne zaujímavé informácie o Moriheiovi, či iných známych osobností bojových umení.

Od desiatej rána sme hodinu cvičili yawaru (jujutsu). Pán (Seikyo) Asano a Kosaburo Gejo prišli do dojo.
Pán Gejo by mal s nami začať cvičiť od zajtra.
Isamu Takeshita vo svojom denníku z 25.2.1926

 

takeshita ueshiba vlakVďaka admirálovi sa Morihei Ueshiba postupne začal sústrediť viac na výuku v Tokiu, v dočasných lokalitách. Vo februári 1927, prišiel na jeho pozvanie učiť do Tokia znovu, v asistencii svojeho príbuzného Noriaki Inoue. Rodina Ueshibových si prenajala 5-izbový dom v Sarumachi, Shiba Shirogane za 55 yenov mesačne. Kiyoshi Yamamoto, syn grófa Gonnohyoe a admirál Takeshita ich v tom podporovali. Biliardová miestnosť princa Shimazu bola tiež prestavaná na dojo. V tej dobe Takeshitove dcéry, Shimazu, Yamamoto a iná nobilita začala tiež cvičiť.

Ráno sme cvičili. Od dnes, Aioi-kai rozhodlo, že budeme odteraz používať názov Aioi-ryu-aiki-jujutsu.
Isamu Takeshita vo svojom denníku z 17.2.1928

 

Po obede som sa prechádzal okolo Akabane a Mita. Od piatej poobede sme mali konwa-kai, združenie pre priateľskú diskusiu, v Takahashiho dojo. Bolo tam okolo 20 ľudí. Deklarovali sme, že od dnes budeme nazývať naše bojové umenie Aiki-bujutsu.
Isamu Takeshita vo svojom denníku z 14.6.1929

Po obede som navštívil majstra Ueshibu. Zmienil sa že má radosť z toho že porazil judo inštruktorov v Kikan-gakko v Maizuru.
Isamu Takeshita vo svojom denníku z 6.9.1929

takeshitaV roku 1935 Takeshita predvádzal Daito-ryu Aiki-jujutsu pre Nihon Kobudo Shinkokai ako zástupca Kobukan dojo. V lete toho istého roku navštívil USA už po piaty krát, konkrétne mestá New Orleans, San Francisco, Washington DC, a Seattle. Dôvod jeho cesty bol diplomatický, ale pri tejto príležitosti mal aj možnosť po prvý krát predviesť Ueshibove umenie v zahraničí.

Reportérom predviedol Aiki-budo a povedal že denne trénuje minimálne 2-3 hodiny a namiesto použitia hrubej sily, využíva silu protivníka, čím ho dokáže hodiť takmer bez toho aby ho chytal.

Vo Washingtone D.C. sa ho reportér s úsmevom opýtal na jeho „jiu-jitsu“. Admirál Takeshita ho predviedol na dobrovoľníkovi, ktorý sa mu postavil a v okamihu skončil na zemi, pričom mu admirál povedal, že bol na neho mierny, pretože ľahko ho mohol aj v momente zabiť.

Neskôr sa stal aj predsedom Sumo Asociácie. Taktiež keď bola 30. 4. 1940, oficiálne uznaná nadácia Zaidan Hojin Kobukai, stal sa jej prvým predsedom. V predstavenstve bol aj Konoe Fumimaro, bývalý predseda vlády.
 

Všetci dôstojníci, ktorí študovali u Sokaku Takeda sa museli zaregistrovať v jeho eimeiroku. Gombei Yamamoto, ktorý sa stal neskôr predsedom Japonskej vlády, bol jedným z nich. Bol z Kagoshimy, podobne ako Isamu Takeshita. Preto Pán Takeshita zoznámil Moriheia Ueshibu s Gombei Yamamotom.

Meno Isamu Takeshita sa objavuje v eimeiroku môjho otca (prvý krát okolo roku 1926). Admirál Takeshita a dvaja ďalší predvádzali svoje umenie pod menom Daito-ryu Aiki-jujutsu v roku 1935 na Nihon Kobudo Shinkokai. Tohto vystúpenia sa zúčastnilo 38 rôznych škôl.
Tokimune Takeda

V roku 1941 Isamu Takeshita zabezpečil Moriheiovu ukážku pre cisársku rodinu v ich vlastnom Saineikan Dojo v paláci.

Isamu Takeshita zomrel šiesteho júla 1949.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *