Hisao Kamata [鎌田久雄] (1911-1986)

kamataNarodený vo Wakayame v roku 1911. Bol pravdepodobne prvým Moriheiovým uchideshi v Tokiu a pomáhal mu aj v rôznych organizačných a administratívnych záležitostiach. Neskôr odišiel do Číny, kde učil aikido.

Vďaka svojej matke, ktorá bola v sekte Omoto Kyo (rovnako ako Morihei Ueshiba), sa dostal k aikijutsu. Začal cvičiť v roku 1929, v Ueshibovom dojo v Kuruma-cho, Takanawa, Shiba-ku (dnešné Minato-ku). Po presťahovaní do dočasného dojo v Shimo-Ochiai, Mejiro, cvičil intenzívne ako uchideshi, v čom pokračoval aj po dokončení Kobukanu v roku 1931.

Neskôr bol v rámci Budo Senyokai aktívny v mestách Kameoka a Takeda. V roku 1933 vstúpil do šiesteho regimentu (Wakayama) japonskej armády. Po jeho prepustení z armády v roku 1938, sa presťahoval do Shanghaiu, kde bol spolu so svojim kohaiom Hajime Iwata, aktívny vo výučbe aikida.

Sokaku Takeda zvykol hrať shogi (niečo ako japonský šach). Ja osobne moc o tej hre neviem, ale Kamata ju obľuboval a často hrával s Takeda senseiom. Tým ale že Kamata bol uchideshi, musel počas hry odbiehať aby si plnil svoje povinnosti. Počas toho ako bol Kamata preč, Sokaku Takeda často presunul „figurky“ vo svoj prospech. Keď sa Kamata vrátil ku hre, všimol si to a začal sa s Takedom hádať. Určitým spôsobom to bolo smiešne.
Iwata Hajime

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *