Hajime Iwata [岩田一] (1909-2003)

Deviaty dan, aikikai shihan, pôvodom z Aichi prefektúry. Jeden z prvých uchideshi Morihei Ueshibu. Vyštudoval právo na Waseda univerzite v Tokiu. Po a počas druhej svetovej vojny učil aikido v Číne (Shanghai). Dostal medailu od Nihon Budo Kyogikai za jeho celoživotné zásluhy pre rozvoj bojových umení. Zomrel v roku 2003 ako 94 ročný.

iwata ikkusai

V roku 1930 sa na internáte v Tokiu spoznal so študentom menom Montaro Mori [森紋太郎] ktorý cvičil „aikijutsu“ v Moriheiovom dočasnom dojo v Shimo-Ochiai Mejiro, počas výstavby Kobukanu. Spolu s ním jedného dňa prišiel do dojo, Morihei to ale považoval za drzosť a odmietol ho, pretože prišiel bez odporúčania. Preto požiadal profesora Kenzo Futaki [二木謙三] (Dr Futaki sa stal známim svojimi aktivitami v oblasti zdravia a propagáciou celozrnnej ryže, bol dokonca nominovaný na Nobelovu cenu), ktorého Morihei poznal, aby mu napísal odporúčací list. Ten Morihei Ueshiba akceptoval a Iwata mohol začať študovať v tomto dočasnom dojo, umiestnenom v prenajatom dome, v ktorom rodina Ueshibových bývala. Kvoli nízkemu stropu cvičili iba suwariwazu. V roku 1931 bol Kobukan dokončený a po jeho otvorení, spolu s Hisao Kamadom patril medzi prvých uchideshi.

Po tom ako vyštudoval, bol zamestnancom Tokyo Gas. V roku 1939 odišiel do Číny, kde bol editorom publikácie „All Shanghai“ a v 1940-tom založil v Shanghaji dojo. V tej dobe vraj bolo „dojo yaburi“ na dennom poriadku a Iwata musel často čeliť výzvam rôznych bojovníkov z čínskych bojových umení. Vďaka tomu, že študoval Yagyu-shinkage ryu u Yagyu Toshinaga [柳生厳長], počas svojho pobytu v Číne učil aj Japonské vojsko kenjutsu. Do Japonska sa vrátil až v 46-tom. Neskôr založil dojo v meste Ichinomiya, neďaleko Nagoye a učil aj na viacerých univerzitách. Jeho aikido bolo jedinečným svedectvom tréningu v Kobukane, vo svojom dojo v Ichinomii učil dokonca aj techniky s „bo“.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *