Yukiyoshi Sagawa [佐川幸義] (1902-1998)

sagawaYukiyoshi Sagawa bol jedným z najaktívnejších žiakov Sokaku Takeda a po jeho smrti bol dokonca navrhnutý za hlavu Daito Ryu. Túto pozíciu ale neskôr odmietol a strávil zvyšok života intenzívnym tréningom a učením Daito Ryu vo svojom dojo v Tokiu. Venoval sa aj iným bojovým umeniam ako judo, kendo, sumo, box, zápasenie, Ono-ha Itto-ryu Kenjutsu, Araki-ryu Jujutsu, Oshima-ryu Sojutsu. Medzi jeho známych žiakov patria ľudia ako Tatsuo Kimura [木村達雄] alebo Kinji Sakuma [佐久間錦二]. U Sagawu študoval aj Keisetsu Yoshimaru [吉丸慶雪], ktorý neskôr odišiel a robil čínske bojové umenia a Yamamoto-den Daito Ryu, eventuálne založil svoju organizáciu Aiki Rentaikai.

Yukiyoshi Sagawa sa narodil 3. Júla v roku 1902, v dedine Yubetsu, na ostrove Hokkaido, ako prvorodený syn majetného obchodníka Nenokichi Sagawa. Ako dieťa trpel slabým zdravým a tak ho rodičia ako 9 ročného dali študovať Ono-ha Itto-ryu Kenjutsu a neskôr Sekiguchi-ryu Jujutsu.

Nenokichi Sagawa sa prvý krát stretol so Sokaku Takedom vďaka jeho známemu z okolia menom Taiso Horikawa. Ten pozval Takedu a zorganizoval jeho výučbu Daito Ryu. Sokaku Takeda im povedal nech mu zviažu ruky za chrbtom a nech na neho útočia akokoľvek chcú, potom ich všetkých zdecimoval. Nenokichi Sagawa sa snažil mu podraziť nohy, ale nakoniec skončil sám bezradne ležiac na zemi. Napriek tomu, že mal už vyše 50 rokov, bol natoľko ohromený, že vo svojom dome postavil dojo s 18timi tatami, kde Sokaku Takeda učil dva krát denne – ráno a poobede najbližšie 2 roky.

Nenokichi Sagawa bol muž s ohnivým temperamentom a niekedy testoval techniky ktoré sa naučil od Sokaku Takeda na silných a drsne vyzerajúcich mužoch, ktorých stretol. Zistil, že bez Aiki, aké mal Takeda, je ťažké tieto techniky spraviť na odporujúcich oponentoch.

Nenokichi Sagawa dostal licenciu učiť Daito Ryu 28ho Marca 1914, kedy mu Sokaku Takeda udelil Kyoju Dairi. Neskôr Nenokichi krátko učil aj zakladateľa Aikida Moriheia Ueshibu.

Mladý Yukiyoshi Sagawa od 10-tich rokov sledoval ako Sokaku Takeda v ich domácom dojo vyučuje Daito Ryu. Ako 12 ročný sa stal jeho žiakom. Vďaka podpore svojho otca, ktorý bol majetný a zároveň miloval budo, sa Yukiyoshi mohol po zbytok svojho života venovať plnohodnotne bojovým umeniam.

Keď mal 19 rokov, odišiel do Tokia, kde aby prilákal žiakov, učil Daito Ryu zadarmo. V roku veľkého Kanto zemetrasenia – 1923 sa vrátil späť na Hokkaido a 5 rokov na to sa oženil s Miyoko Kawahara.

Bez ohľadu na to, čo robí útočník, dokážem neutralizovať jeho silu. Toto Aiki pravdepodobne vyzerá mysticky, pretože kompletne presahuje bežnú logiku. Bez Aiki, všetky tieto techniky sú bežné a nepôsobia ani trocha mysticky. K Aiki treba dostať vnuknutie, náhly impulz. Pretože ide o inšpiráciu, génius to dokáže pochopit okamžite, kdežto tí, ktorí nie sú veľmi chytrí, to nemusia pochopiť nikdy, akokoľvek sa budú snažiť. Pritom Aiki je niečo čo dokáže každý, ak chápe princípy a cvičí desaťročia. Nie je to Ki, ani nič duchovné. Takeda Sensei často používal výraz Aiki no jutsu. To znamená, že Aiki považoval za techniku. Ľudia hovoria že je to Ki, alebo tok Ki, ale nie je to nič také.
Yukiyoshi Sagawa

Udržiavanie tohto bujutsu v tajnosti ho robí silným. Je to niečo úplne iné ako ostatné umenia, pretože my vieme niečo, čo oni nevedia. Ak naučíš každého to isté, tak cudzinci, ktorí sú fyzicky väčší, budú mať prirodzenú výhodu.
Yukiyoshi Sagawa

Môj brat keď mal okolo 25-30 rokov, už vedel zdvihnúť svoje ruky aj keď ho držal silný človek, taktiež ho zložiť dole. Nevedel to ale spraviť tak, aby ho daná osoba nevedela pustiť. V podstate ide o to, ako k sebe pripojiť ruky útočníka a byť schopný ich udržať v takom stave až do konca techniky. Ľahko sa to povie, ale v skutočnosti je mimoriadne ťažké to spraviť, pretože útočník sa obyčajne pustí. Môj brat sa skutočne sústredil na to, ako zabrániť danému človeku aby sa pustil. Jeho vôľa sa to naučiť bola neuveriteľne silná. Náš otec Nenokichi, ktorému Sokaku Takeda udelil Kyoju Dairi dokonca povedal, že možno je to niečo čo dokáže iba Sokaku Takeda. Môj brat ale povedal: „Nie, Takeda Sensei je tiež človek, takže by nemal byť žiadny dôvod aby som to aj ja nedokázal, ak to dokáže on.“
Hiroshi Sagawa

 

sagawa-tokimuneV roku 1938 dostal od Sokaku Takeda Kaiden a o rok neskôr najvyšší stupeň Seito-Soden, ktorý zahrňuje celé Aiki-bujutsu: Mokuroku 118 techník, 36 techník a 84 techník. Kaiden 48 techník. Aiki-jutsu 53 techník. Seito-Soden 123 techník. 100 techník Aiki-bo a Aiki-tachi. 68 techník Aiki-ni-to. 31 techník Aiki-yari.

V tomto období Yukiyoshi Sagawa často cestoval po Japonsku so Sokaku Takedom ako jeho asistujúci inštruktor. V roku 1942 mal ísť učiť namiesto Moriheia Ueshibu do Číny. Bol už na letisku Haneda, keď sa rozhodol túto cestu zrušiť bez udania dôvodu.

V Januári roku 1954, Tokimune a Munekiyo Takeda oznámili, že Yukiyoshi Sagawa sa stáva Soke Daito Ryu. Sagawa ale potom z tejto pozície odstúpil a namiesto Soke používal titul Sohan.

… od smrti nášho otca Sokaku Takeda, hlavy organizácie Daito-ryu Aiki-bujutsu a jujutsu, sme diskutovali kto má byť jeho nástupcom a viesť honbu. Keďže najvyššií certifikát Sokaku Takedom bol udelený Yukiyoshi Sagawovi a jeho osobné kvality a techniky sú na najvyššiej úrovni, zhodli sme sa, že Yukiyoshi Sagawa je jeho najvhodnejším nástupcom. Sám nedávno túto pozíciu akceptoval a preto menujeme Yukiyoshiho Sagawu 36tym Soke Daito-ryu Aiki-bujutsu…
Tokimune Takeda a Munekiyo Takeda, Január 1954

 
 

sagawa-ueshiba

… Mimochodom včera som dostal veľmi priateľský list s gratuláciami od Moriheia Ueshibu z Iwamy, ohľadne Vášho nástupníctva ako hlava Daito Ryu. S radosťou hovoril že Vy ste najvhodnejším kandidátom na túto pozíciu. Slušne som pána Ueshibu poprosil aby Vás odteraz podporoval….
Tokimune Takeda v jeho liste z 3.2.1954, adresovanom Sagawovi

V roku 1955 Yukiyoshi Sagawa otvoril dojo vo svojom dome v Kodaira, Tokio, kde intenzívne trénoval každý deň a učil po zvyšok svojho života.

 

Keď mal Yukiyoshi Sagawa Sensei 90 rokov, musel ísť na lekársku prehliadku, kvôli jeho predošlému infarktu. Lekár mu povedal nech urobí nejaké cviky aby mohli spraviť testy a Sensei na zdesenie lekára pred jeho očami spravil 150 klikov.
Tatsuo Kimura

24ho Marca 1998, Yukiyoshi Sagawa zomrel vo veku 95 rokov. Jeho posledný tréning bol deň predtým v prítomnosti 4roch jeho žiakov. Podľa nich bol tento tréning mimoriadne intenzívny a Yukiyoshi Sagawa bol prísnejší ako inokedy, akoby tušil svoj prichádzajúci koniec.

Najhoršie je robiť jujutsu ako kata. Urobíš ho úplne nepoužiteľným pre reálny boj. Variácie sú dôležité. Tak sa to robí v mojom dojo. Aj keď učím reprezentatívnu katu, musíš byť schopný v momente ju prispôsobiť daným okolnostiam.
Každý robí tai-sabaki ako katu, ale ja som od detstva cvičil vždy s ohľadom na skutočný boj. Podobne Takeda Sensei sa bol schopný pohybovať veľmi rýchle.
Každopádne prešiel som si množstvom pokusov a omylov, preto že mi nestačilo mať Aiki a nebyť schopný ho použiť v reálnom boji. Študoval som jeho aplikácie aj v boxe. Naučil som sa vyhýbať úderom pomocou tai-sabaki, bez ohľadu na to ako rýchle a s akými kombináciami úderov súper útočí.
Niektoré bojové umenia robia verejné ukážky pravidelne, so zámerom zapôsobiť na divákov. Keď počas vystúpenia útočia s uvoľnenými ramenami, neurobí to dostatočný dojem na diváka, preto sa nakoniec dostanú k tomu, že používajú množstvo zbytočného napätia vo svojom tele. Potreby divákov takto narušujú tie školy, ktoré sa sústreďujú na verejné vystúpenia. Mrhajú energiou pre pobavenie obecenstva a tým sa vzďaľujú hlavnému účelu bujutsu.
Preto neodporúčam takéto vystúpenia. Bujutsu je otázka života a smrti, je to nefalšovaný boj bez pravidiel. Bujutsu nie je pre pobavenie más. Bujutsu je disciplína ktorá transformuje tvoj život a ktorú robíš sám pre seba. Uznanie ostatnými nie je dôležité, ak sa sústredíš na to, naruší to tvoj progres. Nezáleží na tom, čo si myslia ostatní.
Yukiyoshi Sagawa

Môj starší brat (Yukiyoshi Sagawa) mi hovoril o tom, ako išiel vyskúšať Moriheia Ueshibu a jeho Aiki, keď mal okolo 30 rokov. Morihei s ním najprv odmietol cvičiť, ale napokon k tomu predsa len prišlo. Ueshiba vraj nebol schopný s ním pohnúť a očervenel. Inokedy zase cvičil so študentom, ktorý sa volal Yukawa. Najprv na môjho brata útočil, ale nakoniec sa zmieril s tým, že ho brat vždy premohol a hodil. Po tom, s Yukawom cvičil Morihei Ueshiba a Yukawa mal výborné ukemi. Môj brat povedal, že vďaka Yukawovi to vyzeralo tak, že Morihei Ueshiba bol lepší ako on.
Hiroshi Sagawa

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *